05 czerwca 2016

"Dygot" Jakuba Małeckiego - magia i brutalna rzeczywistość



O tym, że historia zatacza koło wiadomo od dawna, jednak nie zawsze zauważa się to w codziennej gonitwie życia. A gdyby tak przyjrzeć się sobie, własnej rodzinie tej współczesnej, jak i tej sprzed kilku pokoleń… Z jaką łatwością można dostrzec te same problemy, te same trudne decyzje i ich konsekwencje. Inne będą tylko realia, okoliczności, będziemy inni mi.


http://www.wsqn.pl/ksiazki/dygot/

"Dygot" Jakub Małecki
Wydawnictwo Sine Qua Non
Wydanie: październik 2015

Dokładnie to pokazuje Jakub Małecki w „Dygocie”. Przez pryzmat opowieści o życiu 3 pokoleń rodzin Łabendowiczów i Geldów wskazuje jak bardzo naznaczeni jesteśmy przez społeczne normy, wierzenia, cierpienia i zobowiązania. Wydawać by się mogło, że sami kierujemy naszym losem, ale im bardziej jesteśmy o tym przekonani, tym z większą pewnością powtarzamy historie przodków. Czy jest to krzepiące?

Zdecydowanie nie i chyba nie to było zamysłem autora. Pisarz z porażającą wyrazistością rysuje sylwetki psychologiczne i z premedytacją otwarcie opowiada ich historie, cierpienie i emocje. Łatwo odnaleźć tu odnośniki do kultury i tła historycznego, którym naznaczone jest nasze społeczeństwo. Ale ostateczny przekaz jest dość mroczny i mało krzepiący.

Mimo to opowieść kwitnie kwiatami, pachnie ziemią i deszczem, przeraża magicznymi wierzeniami i upaja prozą codzienności. Ciekawe spostrzeżenia, bogate językowo konstrukcje, intrygujące zwroty akcji i niebanalność. Bardzo dobra powieść. Trzyma w napięciu do ostatniej strony.


Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz