16 sierpnia 2016

Co przyniesie #wrzesień 2016


Wrzesień, pod kątem atrakcji wydawniczych, jest mniej ekscytujący niż sierpień. Te zapowiedziane pozycje literatury współczesnej i kryminalnej w większości nie zachwycają. Są jednak dwie książki, na które czekam z niecierpliwością. 


Mianowicie „Osiedle marzeń” Wojciecha Chmielarza (Wydawnictwo Czarne) - czwarta część historii z komisarzem Jakubem Mortką oraz „Szwedzkie kalosze” Henninga Mankella, kontynuacja "Włoskich butów", swoistego rozliczenia ze starością i bijącą zewsząd samotnością. A co jeszcze innego pojawi się we wrześniu?

 

Literatura współczesna/piękna



„W przyszłym roku w Jerozolimie” Julia Navarro
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 14 września 2016

Porywająca historia dwóch rodzin, które starają się przezwyciężyć swoje przeznaczenie.
Historia o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości, o wielkiej przygodzie w kraju pełnym nietolerancji i oburzenia.
Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nielegalnych osiedlach żydowskich na terytorium Palestyny. Aby dobrze wywiązać się z zadania Marian chce mieć pewność, że dobrze rozumie sytuację po obydwu stronach konfliktu. W tym celu Marian aranżuje w Izraelu spotkanie z Ezekielem Zuckerem, starszym mężczyzną, który, jak wielu innych, ma wiele do powiedzenia, a także sporo do ukrycia. Ezekiel snuje swoją historię, jak gdyby była olbrzymią układanką z bardzo skomplikowanych drobnych elementów. Marian opowiada mu znaną sobie, arabską wersję tej historii.
U schyłku XIX wieku rodzina Zuckerów została wypędzona z rodzinnej Rosji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Doświadczywszy okrucieństwa i niesprawiedliwego traktowania za rządów cara, wyruszyła do Ziemi Obiecanej. Tam Zuckerowie kupili działkę należącą do Ziadsów, arabskiej rodziny, której głową był wtedy Ahmed. Dwóch mężczyzn, Ahmeda Ziada i Samuela Zuckera, połączyły więzy przyjaźni ponad religijnymi i politycznymi podziałami, która miała przetrwać pokolenia.
Ta intrygująca saga rodzinna, w której kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948, jest najambitniejszą jak dotąd powieścią Julii Navarro. To powieść szkatułkowa, której karty zaludniają postacie z krwi i kości, które biorą swój los w swoje ręce, spełniają marzenia i walczą o życie.

„Prawdziwa historia” Delphine De Vigan            
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 21 września 2016

To opowieść o pisarce bardzo przypominającej autorkę. Ona także napisała książkę, która stała się bestsellerem, a w której odmalowała portret swej matki samobójczyni, z  osobowością typu borderline. Po sukcesie następują spotkania z czytelnikami, po których pisarka czuje się całkowicie wyczerpana. W dodatku zaczyna otrzymywać anonimy, oskarżające ją, że zdobyła rozgłos dzięki śmierci matki i oszkalowaniu rodziny.
Pewnego dnia spotyka L., kobietę w swoim wieku. Między rówieśniczkami rodzi się przyjaźń. Delphine zwierza się L., która rozumie ją jak nikt inny. L. wprowadza się do Delphine, opiekuje się nią i wszystkim zajmuje. Odpowiada nawet na adresowane do niej maile.
Jak daleko posunie się L.? Zjawiła się po to, by zapełnić pustkę czy siać spustoszenie? Vigan ukazuje po mistrzowsku toksyczną relację między obiema kobietami, polegającą na stopniowym przejmowaniu kontroli jednej nad drugą.

„Gorączka o świcie” Péter Gárdos
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 14 września 2016

Szwecja, rok 1945. Dwudziestopięcioletni Miklós trafia z obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen na Gotlandię. W obozie rehabilitacyjnym okazuje się, że jest śmiertelnie chory: jego lekarz daje mu tylko sześć miesięcy życia. Miklós wypowiada swojemu losowi wojnę. Wysyła listy do stu siedemnastu Węgierek przebywających w szwedzkich szpitalach, w nadziei na to, że znajdzie miłość swojego życia. Jego ciche marzenie wkrótce się spełnia.
Gorączka o świcie to powieść o sile miłości. W pięć lat po pierwszym wydaniu została odkryta przez najbardziej liczące się światowe wydawnictwa. Nowe, poprawione wydanie zostało do tej pory przełożone na dwadzieścia osiem języków.

„Listy pachnące tymiankiem” Eve Makis
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera 28 września 2016

Pełna wzruszeń i tajemnic podróż do Armenii. Gdy po śmierci ukochanej babci Katerina trzyma w dłoniach starą, drewnianą skrzynkę na przyprawy, pełną pisanych po ormiańsku listów,
postanawia poznać tajemnice, które kryły się w nich przez dziesiątki lat. Rusza więc na Cypr, gdzie cały czas mieszka liczna ormiańska diaspora, by posklejać fragmenty rodzinnej, tragicznej historii.

Ciekawy eksperyment
„Kartoflada” Tomasz Piątek
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 28 września 2016

Powieść drogi w polskim wydaniu. Istna mieszanka wybuchowa!
Dwóch kumpli – Pietuszenko i Nadleśniczy – wyprawia się na Paluch po odbiór arcyważnej przesyłki od firmy Xantis. Wyprawa pełna jest niespodzianek i przygód, w efekcie czego bohaterowie snują się zdezelowaną furgonetką od miasta do miasta, a dołącza do nich jeszcze jeden tajemniczy pasażer o bulwiastej twarzy, istny szaroblond kartofel, który zaczyna opowiadać własną historię. Na domiar złego zaplątany jest w nią sam papież…
Czego tu nie ma?! Powieść drogi, Bildungsroman, powieść szkatułkowa, nawet thriller polityczny… Tomasz Piątek w wyjątkowy sposób miesza rozmaite style i gatunki. Nie szczędzi celnych komentarzy na temat Polski współczesnej, całość okraszając ironią, absurdem i czarnym humorem.

„Ofiara” Joyce Carol Oates
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera 28 września 2016

Traumy z przeszłości, destrukcyjna siła sekretów i uprzedzeń oraz decyzje, które trzeba podjąć, by chronić najbliższych.
Rasistowski atak na czternastolatkę elektryzuje mieszkańców miasteczka w New Jersey, gdzie  napięcie na tle rasowym narastało od lat.  Oates  w wyśmienitym stylu przedstawia poruszający obraz córki i jej matki, podważa nasze przekonania o społeczeństwie, uprzedzeniach i o nas samych, udzielając głosu wszystkim: od policji, przez media, aż do ofiary i jej rodziny. Ofiara to nowe, wstrząsające spojrzenie na władzę i ucisk, niewinność i winę, prawdę i sensację, sprawiedliwość i zemstę.

„Szwedzkie kalosze” Henning Mankell
Cykl: Fredrik Welin (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 14 września 2016

Ostatnia, znakomita powieść Henninga Mankella! Kontynuacja bestsellerowych Włoskich butów.
Frederick Welin, emerytowany chirurg mieszkający na jednej z wysp szwedzkiego archipelagu, budzi się w nocy, krztusząc się dymem. Jego dom stoi w płomieniach. Mężczyzna zrywa się z łóżka, ale jest już za późno, by ratować dobytek. Ledwo udaje mu się owinąć kocem i wybiec z pożogi w – jak się okazuje – dwóch lewych kaloszach. Wkrótce w płomieniach staje kolejny dom, a ludzie zaczynają szeptać o przemykającej po wyspie tajemniczej, zakapturzonej postaci.

„Roziskrzony świat” T. Greenwood
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera:  2 września 2016

Mocna, przejmująca powieść o wiecznym konflikcie między pragnieniem a powinnością.
W mroźny, listopadowy poranek Ben Bailey odkrywa przed swoimi drzwiami ciało młodego Indianina, dotkliwie pobitego i niezdradzającego żadnych oznak życia. Ponieważ policja nie interesuje się zupełnie przyczynami śmierci chłopca, Ben pod wpływem impulsu postanawia na własną rękę wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Spotkanie z Shadi, siostrą zabitego Indianina, wyzwoli w Benie od dawna tłumione emocje, a samodzielnie prowadzone śledztwo odciśnie na nim swoje piętno i zapoczątkuje serię dramatycznych zdarzeń...

„To, co nam zostaje” Sally Hepworth
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 21 września 2016

To obok Motyla, Lisy Genovy, najpiękniejsza powieść o sednie człowieczeństwa, godności i mierzeniu się z nieuleczalną chorobą.
Anna Foster ma trzydzieści sześć lat i jest we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Wie, że rodzina posyła ją do domu opieki Rosalind House dla jej własnego dobra. Spotyka tam Luke’a, jedynego rezydenta w wieku zbliżonym do niej. Anna nie spodziewa się, że kiedy ona będzie się buntować przeciw temu, jak teraz wygląda jej życie, ono połączy ją z Lukiem więzami miłości. I chociaż choroba zabiera jej coraz więcej wspomnień, Anna walczy, próbując zachować jak najwięcej – w tym nowe, piękne uczucie.
Eve Bennett z dnia na dzień zostaje samotną matką i zmuszona jest zrobić użytek ze swojego kulinarnego wykształcenia. Gdy w Rosalind House poznaje Annę i Luke’a, jest głęboko poruszona łączącym tych dwoje uczuciem.
Tragiczny wypadek sprawia, że rodziny zakochanych postanawiają ich rozdzielić, natomiast Eve zaczyna się zastanawiać, jak wiele jest skłonna zaryzykować, aby temu zapobiec.
 

Kryminał/Thriller 

 



„Ściana sekretów. Wiem, kto go zabił” Tana French
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 28 września 2016

W parku przy ekskluzywnej szkole dla dziewcząt na przedmieściach Dublina zostają odnalezione zwłoki szesnastoletniego Chrisa Charpera. Pomimo wielotygodniowego śledztwa, nie udaje się ustalić sprawcy zbrodni.
Rok po tragicznej śmierci Chrisa na „ścianie tajemnic” – korkowej tablicy, na której dziewczęta ze szkoły Świętej Kildy anonimowo zwierzają się ze swych sekretów – pojawia się zdjęcie chłopaka, opatrzone podpisem: „Wiem, kto go zabił”.
Sprawa zostaje ponownie otwarta. Trop wiedzie do najbliższych przyjaciółek Holly Mackey oraz grupy dziewcząt uwikłanych we wzajemne relacje i animozje. Która z uczennic skrywa mroczny sekret? A może działają w zmowie? Świat nastolatek okazuje się o wiele bardziej niebezpieczny i złowrogi, niż mogliby przypuszczać doświadczeni detektywi.                                    
Jeśli diabeł kryje się w szczegółach, Tana French jest stuprocentową satanistką!

„Muzyka żab” Emma Donoghue
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 14 września 2016

Jest lato 1876 roku. San Francisco nawiedza fala bijących rekordy upałów oraz epidemia ospy, z powodu której wiele dzielnic zostało objętych kwarantanną. Jenny Bonnet zostaje zastrzelona przez okno sypialni w pensjonacie Eight Mile House przy stacji kolejowej, podczas gdy jej przyjaciółka stoi obok, zupełnie bezradna. Blanche Beunon, która ledwo uszła z życiem, to młoda francuska tancerka burleskowa, trudniąca się również prostytucją. Do Kalifornii przyjechała ze swoim charyzmatycznym kochankiem/alfonsem i jego najlepszym przyjacielem. Wszyscy troje, jak na prawdziwych przedstawicieli cyganerii przystało, wiodą wspólny żywot. Jednak przez ostatni miesiąc coraz gorzej się między nimi układa, od chwili, gdy na ich drodze pojawiła się Jenny, ekscentryczna młoda dziewczyna, która nosi spodnie i jeździ na bicyklu. Strzelanina w Eight Mile House staje się punktem wyjścia do podróży, w którą zabiera nas Blanche – podróży po świecie pełnym zdesperowanych nędzarzy, zazdrosnych mężczyzn i skrzywdzonych dzieci. Blanche zakwestionuje swoje dotychczasowe wybory i zaryzykuje wszystko, co ma, by walczyć o sprawiedliwość w imieniu swojej zmarłej przyjaciółki – jeśli oczywiście wcześniej nie dopadnie jej morderca.
Muzyka żab to literacki thriller o filmowej wręcz fabule, pełen ballad i ludowych piosenek, które przenoszą czytelnika na drugi koniec świata. W swojej lirycznej opowieść o miłości i rozlewie krwi pośród typów spod ciemnej gwiazdy Emma Donoghue zdołała uchwycić puls rozkwitającego amerykańskiego Zachodu. Krytycy przyjęli ten tytuł entuzjastycznie, co jednak nie dziwi, biorąc pod uwagę literacki talent Emmy.

„Wdowa” Fiona Barton
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data premiery: 14 września 2016

Przez lata Jean przemilczała wiele szczegółów zbrodni, o popełnienie której podejrzewano jej męża. Była zbyt pochłonięta rolą idealnej żony, trwającej u boku ukochanego człowieka mimo oskarżycielskich spojrzeń opinii publicznej i anonimowych pogróżek. Kiedy mężczyzna umiera, Jean zdaje sobie sprawę, że nadszedł moment, w którym może opowiedzieć swoją historię. Ale to od niej zależy, czy będzie zgodna z prawdą…

„Aorta” Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 28 września 2016

Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia…
Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami.
Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka. Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?

„Osaczenie” Carl Frode Tiller
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 15 września 2016

Lipiec, 2006 rok. Do szpitala psychiatrycznego w Trondheim trafia pacjent, który stracił pamięć. W prasie pojawia się ogłoszenie – bliscy i znajomi młodego człowieka proszeni są o kontakt, aby pomogli mu odzyskać tożsamość. Odpowiadają trzy osoby − dwójka przyjaciół z liceum: Jon, wrażliwy i niespełniony muzyk, przeżywająca małżeński kryzys Silje oraz ojczym pacjenta, Arvid – były pastor, borykający się z problemem utraty wiary i nieuleczalną chorobą. W listach do Davida opowiadają jego i swoją historię – wkraczania w dorosłość, pierwszych seksualnych doświadczeń, rodzinnych tajemnic, zawikłanych relacji, porzuconych marzeń, winy, przemocy i miłości. Te opowieści, na ogół zgodne, a jeszcze częściej zaprzeczające sobie, budują obraz przygnębiającej egzystencji w prowincjonalnym norweskim miasteczku, pełnej frustracji, nudy i samotności, a wyłaniający się z nich portret Davida staje się coraz bardziej zagadkowy i niejednoznaczny.

„Szumowiny” Jørn Lier Horst
Cykl: William Wisting (tom 6)
Wydawnictwo: Smak Słowa
Premiera: 14 września 2016

Stavern w samym środku lata: fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie do biegania. Potem następną. I jeszcze jedną. Łącznie cztery lewe stopy w ciągu jednego letniego tygodnia.
Cztery odrąbane stopy stanowią jądro tej zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości niezarejestrowanej broni.
Rozpoczynając nowe dochodzenie, inspektor William Wisting zawsze zastanawia się, dokąd zaprowadzi go kolejne śledztwo. Nie domyśla się jednak, że ta sprawa zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta.

„Osiedle marzeń” Wojciech Chmielarz
Cykl: Jakub Mortka (tom 4)
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 14 września 2016

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.
Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic.

„Dziewczyna z Summit Lake” Charlie Donlea
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 14 września 2016

Niektóre miejsca wydają się zbyt piękne, by mogło tam dojść do tragedii. Takie są właśnie okolice jeziora Summit położone w Paśmie Błękitnym Appalachów, gdzie wokół nieskazitelnych wód rozsypane są przytulne domki na szczudłach. Ale właśnie w tej okolicy dwa tygodnie temu brutalnie zamordowano Bekkę Eckersley, córkę wpływowego prawnika, osobę niezwykle pracowitą i ambitną. Mieszkańcy pobliskiego miasta, pogrążeni w żalu i niedowierzaniu, zbierają się i snują własne teorie. Policja trwa w osłupieniu.
Początkowo dziennikarka Kelsey Castle zbywa tę historię. Z czasem jednak na jaw wychodzą detale odnośnie wyjątkowego bestialstwa, z jakim je popełniono, i starania, których niektórzy dokładają, by sprawa ucichła. Wszystko wskazuje na coś więcej niż tylko przypadkowe zabójstwo. Castle docieka i drąży na przekór niebezpieczeństwu i ostrzeżeniom, z czasem czując coraz większą więź z martwą dziewczyną. Im więcej dowiaduje się na temat przyjaźni, miłości i sekretów Rebekki, tym bardziej jest przekonana, że prawda na temat tragedii okolic jeziora Summit może pomóc jej w walce z własnymi demonami.

Widzicie coś dla siebie w tym zestawieniu?

---
Zdjęcia i opisy pochodzą ze stron wydawnictw. 

7 komentarzy:

  1. Jakoś żadna nie wpasowała się w mój gust książkowy, jest on dość dziwny i ciężko znaleźć coś dobrego :D
    Chociaż "Muzyka żab" może być ciekawa :D
    Pozdrawiam serdecznie
    http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

    I przy okazji zapraszam na wydarzenie konkursowe, oczywiście książkowe :D
    https://www.facebook.com/events/1046947058721737/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, chętnie zajrzę. Zapraszam częściej :)

      Usuń
  2. Myślę, że na pewno przypadłyby mi do gustu kryminały, one mi się nigdy nie znudzą. Czasami tylko potrzebuję zrobić sobie od nich małą przerwę, tak jak na przykład teraz. ''Dziewczynę z Summit Lake'' gdzieś już widziałam w zapowiedziach i zapisałam tytuł, by o niej pamiętać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z kryminałami mam podobnie. Mogłabym je czytać i czytać, ale niekiedy trzeba odsapnąć i poczytać coś zupełnie innego. Jednak zawsze do nich wracam. Mam nadzieję, że pod koniec roku będą ciekawe kryminalne premiery, chociaż we wrześniu bardzo liczę na nowego Wojciecha Chmielarza.

      Usuń
  3. Sporo ciekawych książek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. 53 yr old Assistant Media Planner Arlyne Bottinelli, hailing from Gravenhurst enjoys watching movies like "Corrina, Corrina" and Sketching. Took a trip to Old Towns of Djenné and drives a De Dion, Bouton et Trépardoux Dos-à-Dos Steam Runabout "La Marquise". Wiecej informacji tutaj

    OdpowiedzUsuń